Bergen, Historisk

Huseiere på krigsstien mot rottene

rotteplagen
Dette innholdet er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Rotteplagen herjer byen nok en gang. Det er ikke noe nytt. Det har vært jevnlige slag mellom huseiere og rotter i Bergen.

Her viser vi til utklipp fra Bergens Tidene i mai 1930. Hvor det erklæres «Rottekrig fra mandag av.» Leder for felttoget den gangen var foreningens tidligere formann og sekretær mekler Th. Fjeldtvedt.

1930 var første året man gikk bort fra gass og kun benyttet gift i kampen mot rottene. Problemet med gass var at døde rotter ble liggende inni vegger, gulv og tak hvor de råtnet. Gulv og vegger måtte brytes opp for å få tak i rottene. Gassen var også plagsom for mennesker og kunne føre til misfarging på sølvtøy, messing og kobber.

Vi vil nok en gang oppfordre til bred front mot rotteplagen!

Under finner dere avisutklipp fra felttoget i 1930 hentet fra BTs arkiv. Trykk på bildet for å se det i full størrelse.

BT 27. sep 1929

BT 8.april 1930

BT 8. mai 1930

BT 15. mai 1930

BT 20. mai 1930

BT 27. mai 1930

BT 30. mai 1930

Henvisning til denne artikkelen;

Kommentarer er stengt.